Na czym polega transport drobnicowy?
Transport krajowy i międzynarodowy dzieli się na kilka rodzajów transportu. Kryterium podziału jest przede wszystkim przewożony materiał, dlatego możemy wyróżnić transport towarów niebezpiecznych ADR, transport chłodniczy, a także transport drobnicowy. W dzisiejszym artykule opowiemy, na czym polega przewóz materiałów drobnych, jakie materiały można przewozić oraz jakie korzyści niesie za sobą transport drobnicy.
Jakie materiały przewozi się w ramach transportu drobnicowego?
Towary przewożone w ramach transportu drobnicowego wyróżniają się zróżnicowanym kształtem i niewielkimi gabarytami, które nie są w stanie zapełnić całego kontenera lub pojazdu. Tego typu materiały łączy się w jeden transport, a wykorzystywane pojazdy różnią się w zależności od tego, czy ładunki są bez opakowań, czy znajdują się w kartonach, workach, beczkach lub koszach. Co ważne, nie wszystkie towary o niewielkiej masie i rozmiarze można przewozić transportem drobnicowym. Broń, materiały wybuchowe, papiery wartościowe czy wyroby farmaceutyczne to tylko kilka przykładów materiałów, które wymagają przewozu w specjalnych warunkach.
Cechy charakterystyczne transportu drobnicowego
Charakterystyczną cechą transportu drobnicowego jest rozproszenie nadawców i odbiorców przesyłek, co sprawia, że organizacja przewozu jest bardziej skomplikowana i wymaga szeregu działań, by towar dotarł do wszystkich adresatów. Na czas dostarczenia przesyłek wpływ ma nie tylko sam przewóz, ale też lokalizacja magazynu oraz częstotliwość i regularność linii drobnicowej. Nie bez znaczenia jest też dobre zarządzanie przestrzenią ładunkową, a także odpowiednie zabezpieczenie towarów. Materiały powinny być chronione opakowaniami, które dostosowane są do ich wagi, rozmiarów i kształtu. Mimo trudności transport drobnicowy to jeden z najpopularniejszych sposobów przewożenia małych paczek. Atutem jest przede wszystkim korzystna cena i duża płynność w wyborze terminu dostawy.